K1600 Adobestock Cyber Bullying

Problém

Bezpečnost dětí na internetu je pro jejich duševní zdraví a celkovou pohodu zásadní. Na rozdíl od ochrany dětí ve fyzickém světě je online ochrana nezbytná 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, bez ohledu na to, kde se dítě nachází. Nedostatky v kybernetické bezpečnosti mohou mít pro děti vážné důsledky, jako jsou úzkost, strach, deprese, nízké sebevědomí, problémy s chováním a ve škole, stejně jako fyzické poškození – a to vše během jejich klíčového vývojového období. V řadě extrémních případů vedly negativní online zkušenosti děti k pokusům o sebevraždu, někdy bohužel i úspěšným. Dalším z rizik na internetu je online sázení, které děti vystavuje finančním rizikům a potenciální závislosti, což může mít škodlivé dopady na jejich další vývoj a duševní zdraví.

Kyberšikana

Sociální média a online hry dnes slouží jako virtuální hřiště, kde se kyberšikana často vyskytuje. Na těchto digitálních platformách mohou být děti zesměšňovány nebo obtěžovány způsoby, které mohou přerůst v skutečnou šikanu a ovlivnit jejich každodenní život online i offline.

Podle nedávných statistik téměř polovina dospívajících uvádí, že se setkali s kyberšikanou. Ta velmi často vede k vážným následkům, včetně úzkosti, deprese, zhoršení studijních výsledků, odpor ke škole atd.

Predátoři

Sexuální kyberpredátoři využívají internet k získávání kontaktu s dětmi a mladistvými za účelem sexuálního vykořisťování. Zde jsou některé z nejběžnějších činností, které tito predátoři provádějí:

Grooming: Predátoři často používají techniku zvanou grooming, při které si postupně budují důvěru s dítětem. Komunikace může začít nevinně, ale postupně se mění na sexuálně explicitní obsah. Cílem je získat důvěru a manipulovat s dítětem, aby vykonávalo sexuální aktivity online, jako je posílání nahých fotografií nebo účast na sexuálně explicitních videohovorech.

Nalákání do pasti: Kyberpredátoři mohou snažit nalákat děti na osobní setkání s úmyslem
sexuálního zneužití. Mnohdy se vydávají za vrstevníky nebo nabízí dárky a jiné lákadla.

Vydírání a sextortion: Po získání kompromitujících materiálů (například nahých fotografií) může predátor začít dítě vydírat. Hrozí, že materiály zveřejní nebo pošle rodičům či přátelům, pokud dítě nezaplatí či nesplní další požadavky, včetně dalšího sexuálního obsahu nebo dokonce osobního setkání.

Zneužívání dětského obsahu: Někteří predátoři sbírají nebo vyrábějí pornografický materiál zahrnující děti. Mohou také sdílet nebo prodávat tento obsah na dark netu nebo prostřednictvím skrytých fór.

Použití falešných identit: Kyberpredátoři často vytvářejí falešné profily na sociálních sítích, ve hrách a na dalších platformách, které děti navštěvují. Používají tyto profily k získání důvěry dětí a k následnému zneužívání.

Nevyhnutelným vývojem těchto kriminálních aktivit je, že se dítě stává izolované a zranitelné, obvykle s pocity bezmoci a beznaděje. Hanba, ponížení a sebeobviňování z toho, co udělali, pocit hlouposti, strach z následků a zmatek ohledně toho, co dělat, aby se cyklus zastavil, může být příliš mnoho. Požádat o pomoc mají děti strach a je tragické, že některé děti, které nevidí žádné východisko, spáchaly sebevraždu.

Zveřejňování soukromých informací

Je faktem, že to, co na internetu děti zveřejňují, je veřejně viditelné. Děti často nechápou bezpečnost spojenou se sociálními hranicemi. Mohou zveřejňovat osobně identifikovatelné informace online, například ve svých profilech na sociálních sítích, které o nich prozrazují příliš mnoho. Vyvážení pozitivního online obrazu dítěte a zároveň ochrana jeho soukromí je pro rodiče značnou výzvou.

Phishing

Phishing, využívající e-maily a zprávy, které se snaží přimět děti, aby klikli na škodlivé odkazy nebo přílohy, může být obtížné odhalit, protože se často zdá, že e-mail pochází od někoho legitimního. Phishing je stále propracovanější a přesvědčivější, a proto je pro děti důležité, aby znaly tyto aktivity, rozpoznaly je v zárodku a lépe porozuměly důsledkům, které tyto útoku mohou způsobit.

Podvody

Děti jsou snadným cílem podvodů, protože nedokáží podvod rozeznat. Kybernetičtí zločinci používají stránky oblíbené u dětí k identifikaci potenciálních obětí, kterým pak nabízejí něco, co je přitažlivé a žádoucí – vždy výměnou za informace, obvykle platební údaje. Učit každého disciplíně, aby se nenechal nachytat zdánlivě atraktivními nabídkami, nikdy
nekončí, protože podvody jsou stále důvěryhodnější.

Náhodné stahování mallwaru

Malware je počítačový software, který se instaluje bez vědomí svolení oběti a provádí v počítači škodlivé akce. Od přístupu ke kameře až po krádež dat nebo zničení softwaru počítače či telefonu, to vše malware dokáže. Možná si ani neuvědomujete, že je ve vašem systému. Malwaroví zločinci cílí na děti pomocí bezplatných atraktivních her, aplikací a nabídek, které vypadají autenticky a přesvědčivě. Chránit děti před stažením malwaru lze několika způsoby a vzdělávání je jedním z nejlepších.

Nevhodné příspěvky či sdílení grafického materiálu

Věci, které se dějí online, zůstávají online – navždy. Cokoli, co dítě umístí na internet, je později téměř nemožné odstranit. Děti si neuvědomují, že nenávistný komentář či citlivý obrázek, který dívka zašle svému chlapci, se může později stát překážkou, významně ztěžující přijetí na vysokou školu nebo získání dobrého zaměstnání.

Soukromí online

Děti při své online aktivitě zanechávají digitální stopy, které odhalují, jaké webové stránky navštěvují nebo jaké hry hrají, včetně informací o své poloze a používaných zařízeních. Běžnou praxí je shromažďování osobních údajů prostřednictvím trvalých identifikátorů, které slouží ke sledování uživatelů na internetu. Toto často zahrnuje shromažďování dat o divácích dětských kanálů bez předchozího informování rodičů nebo získání jejich souhlasu. Přestože by mělo být používání takových informací pro účely reklamy na děti zakázáno, tato data jsou pro provozovatele platforem komerčně atraktivní. Provozovatelé totiž mohou vydělávat miliony dolarů používáním identifikátorů, obecně známých jako cookies, pro zobrazování cílených reklam na těchto dětských kanálech.

Online sázení

Online sázení představuje několik nebezpečí a důsledků pro děti, zejména pro děti ve věku 10 až 15 let, které si často neuvědomují potenciální rizika spojená s hazardními aktivitami. Děti obvykle nemají finanční znalosti, aby pochopily problematiku sázení, kurzů, pravděpodobnosti atd. To může vést ke značným finančním ztrátám, krádežím nejen peněz
od rodičů, aby mohli pokračovat v hazardních hrách.

Hazardní hry jsou vysoce návykové a děti jsou zvláště náchylné k rozvoji návykového chování. Okamžité uspokojení z výhry může vést k cyklu nepřetržitého hraní s cílem získat další výhry nebo získat zpět vzniklé ztráty.

Časté hraní může vést ke stresu, úzkosti a depresi, zejména po prohrách. Tlak na získání zpět ztracených peněz může být pro duševní zdraví dítěte škodlivé, až zdrcující. Děti gambleři zanedbávají studium, mimoškolní aktivity a sociální interakce, což je jistá cesta k sociální izolaci a emocionálním problémům, které mohou vést k dalším vážným psychickým
a behaviorálním obtížím. Zapojení se do hazardních her může vede k dalšímu rizikovému chování, jako je užívání alkoholu a drog, jako součást širšího vzorce podstupování rizika.